Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
prodej mléka Lovosice


Mýty a pravda o mléku


Pít či nepít mléko? Je mléko zdravé nebo naopak nezdravé? Podívejte se na některé argumenty proti pití mléka - a na to, jak je odborníci vyvracejí.

Argument: Jiní savci také mléko nepijí

Kritici konzumace mléka například tvrdí, že člověk je jediný savec, který pije mléko jiného savce (krávy). Argumentují tím, že všichni savci v přírodě se mlékem živí přibližně do doby, kdy ztrojnásobí svou porodní váhu, a to ještě od vlastního druhu a nikoli od jiných zvířat.

Pravda:

Člověk je živočišným druhem, jehož stravování se od jiných savců podstatně liší a je jediným, jehož mládě vyžaduje velmi dlouhou péči. Lidský druh vstřebává potřebné množství vápníku právě a nejsnáze z kravského mléka, a to po celý život. Pokud má člověk potíže s trávením kravského mléka, jedná se o anomálii jedince, nikoliv lidského druhu.



Argument: Mléko je tučné

Vysoký podíl tuku způsobuje zvýšenou hladinu cholesterolu a tím i rostoucí riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí.

Pravda:

Mléko obsahuje jen 3,5 % tuku a 0 - 12 mg cholesterolu (podle toho, jestli je odstředěné nebo plnotučné) ve 100 ml, to znamená 0 – 12 %. Naopak cholesterol ze stravy se projevuje 1/3 cholesterolu v krvi, tj. 33%. Výzkumy ukazují žádoucí vztah mezi tělesnou váhou a spotřebou mléčných potravin.



Argument: Vápník lze získat i jinak než z mléka

Podle některých názorů lze tento důležitý prvek získat i z ovoce, zeleniny nebo minerálních vod.

Pravda:

Vápník z mléka je lépe využitelný lidským organismem. Je v rozpustné formě (30% vápníku) prochází střevní stěnou a zbytek je snadno rozpustný enzymy žaludku a střeva. Např. u špenátu je v rozpustné formě jenom asi 5%. U zelí a sóji, kde má vápník stejné vlastnosti jako u mléka, je ovšem celkový obsah vápníku velice nízký (vápník ve sklenici mléka odpovídá obsahu vápníku v 1 kg zelí). V minerálních vodách je vápník sice v rozpustné formě, ovšem minerálními vodami se nelze uživit. K dobré využitelnosti vápníku z mléka přispívá obsah látek, které preferují absorpci vápníku před fosforem ve střevě (fosfopeptidy a laktóza) a udržují tak poměr Ca/P větší než 1.



Argument: Role vápníku se všeobecně přeceňuje

Pravda:

Všechny dosavadní výzkumy ukazují mezi spotřebou vápníku a kostní hmotou jasnou spojitost, zvyšující se s věkem. Je jisté, že vápník je základním faktorem konstrukce kostí. "Mléčný" vápník je díky vazbě na mléčné bílkoviny pro lidský organismus prospěšnější než vápník podávaný jako lék.



Argument: Živočišné bílkoviny škodí

Kritici tvrdí, že živočišné bílkoviny údajně způsobují kyselou reakci, proto dochází ke ztrátě vápníku močí.

Pravda:

Je to právě naopak. Ztráta vápníku močí je mnohonásobně kompenzována lepší absorpcí vápníku z mléka ve střevě. Živočišné bílkoviny jsou všestranně výživově vhodnější než rostlinné.



Argument: Mléko zahleňuje organismus

Pravda:

Mléko vytváří na sliznici trávicího traktu ochranný film (emulze tuku a vody), který se po velmi krátké době trávením rozkládá na základní živiny. V minulosti se naopak této vlastnosti mléka využívalo při léčbě zánětlivých onemocnění trávicího traktu.



Argument: Mléko způsobuje osteoporózu

Číňané, kteří vykazují nízkou spotřebu mléka, trpí osteoporózou méně než Skandinávci nebo Američané, kteří konzumují mléka hodně

Pravda:

Průměrná spotřeba vápníku v Asii je skutečně nízká, stejně tak je pravdou nižší výskyt osteoporózy. Jenže příčinou je výrazně vyšší průměrný věk u skandinávské či americké populace ve srovnání s asijskými zeměmi - riziko následků osteoporózy je ve vyšším věku rozhodně mnohonásobně vyšší než u průměrného věku Asiatů, u kterých zároveň působí také vyšší příjem vitaminu D. Asiaté jsou také obvykle menší, a tedy kosti jsou méně namáhané a je potřeba zdůraznit, že Asiaté mají v průměru i více pohybu. Sója, v daleko vyšší míře konzumovaná v Asii, (fytoestrogeny) rovněž působí příznivě. Příčinou faktu tedy není spotřeba mléka, ale zcela jiné faktory.