Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
prodej mléka Lovosice

OČIŠTĚNÍ MLÉKA

V češtině se velmi trefně užívá pojem očista nebo očištění. Je to v případě, že na někoho nebo na něco se neprávem hází špína.

Ještě má jistě každý spotřebitel v živé paměti prohlášení hlavního hygienika Michaela Víta, ale i jednoho z veterinářů SVS, kteří svorně bili na poplach a varovali spotřebitele před pitím mléka z automatů. Hlavní hygienik dokonce vyjmenoval všechny možné i nemožné bakterie a viry, které se tam mohou vyskytnout.

Výsledky kontrol, provedené Státní veterinární správou, však hovoří jasně: jen jeden automat ze 170, co jich je v republice, vykazoval výskyt bakterie campylobacter. Státní veterinární správa poctivě kontrolovala a ve 387 vzorcích jsou zanedbatelná množství mikroorganismů, která by nikomu v takovémto množství nijak neškodila.

MF Dnes také přinesla ve své velmi sledované příloze Test pod titulkem "Mléka z automatu se nemusíte bát" jednoznačné zjištění. Namátkou spolu s odborníky její redaktoři odebrali vzorky z patnácti automatů - a nic. "Patogenní bakterie, které způsobují onemocnění, se nenašly ani v jednom z testů", sděluje v obsáhlém rozborovém materiálu MF Dnes. Těžko kdo bude podezřívat SVS nebo redaktory MF Dnes, že něco zkreslili nebo zamlčeli. A dlužno dodat, že mléko bylo "očištěno" od hrozeb a obvinění, že přináší průjmy a další potíže.

Společnost Tetra Pak v červnu 2010 varovala před létem a vedry. To teprve přijde, hrozili se za naše spoluobčany. A právě v největších vedrech se vzorky odebíraly a testy dopadly, jak dopadly. Určitě z nich mléko tedy vyšlo lépe než vakcíny na prasečí chřipku, které náš stát stály pěkných pár milionů nákupem počínaje a likvidací konče.

týdeník Zemědělec č. 26/2010

MLÉKO A SUSHI

Obvyklé má mléko pramálo společného se Sushi - tradičním japonským pokrmem ze syrových ryb. V době automatů, v nichž je možné nakoupit čerstvě nadojené mléko, to však už tak jednoznačně neplatí. Mléko z automatů je totiž stejně syrové jako ryba v japonském pokrmu nebo jako tatarský biftek či jako obyčejné vajíčko, s nímž si konzumenti tatarák smíchají. Na rozdíl od mléka vám však u sushi či tatarského bifteku nikdo důrazně nedoporučuje, abyste je před konzumací převařili.

Počátkem roku vydal hlavní hygienik varování, že čerstvé mléko z automatů může přivodit průjem a jiné zažívací obtíže. Média o tom obšírně informovala a prodej z mléčných automatů rapidně poklesl. Producenti mléka se zlobili jak na hygienika, tak na novináře a poukazovali na to, že mléko v automatech je z prověřených zdrojů a dokonale ošetřeno. Nebylo to však nic platné, protože běžný spotřebitel věřil spíše novinovým článkům, které varování citovaly. Otázkou ovšem je, kterým odborníkům spíše věřit, zda těm, kteří schválili provoz automatů a kontrolují je, nebo těm, kteří varují před všemožnými nemožnými riziky. Určitě je dobře, že nás instituce, které mají péči o zdraví lidu v popisu práce, varují před riziky. Zároveň ale záleží na míře takového rizika a zejména na jeho adekvátní prezentaci.

Nakonec, jak se zdá, rozhodnou znovu novináři. Minulý týden totiž provedl jeden celostátní deník namátkový průzkum a nechal laboratorně prověřit kvalitu mléka z řady automatů. A světe div se, bylo vše v pořádku.

týdeník Zemědělec č. 26/2010